Facebook

Jak dbać o wibrator żeby służył nam przez lata?

Jak dbać o wibratorWibrator, jak każde urządzenie elektryczne, wymaga odpowiedniego traktowania i właściwych warunków przechowywania. Jeśli będziemy o niego dbały, czyściły i trzymały w odpowiednim miejscu, będzie służył nam przez długie lata.

Baterie i ładowarka

Wibrator, jak sama nazwa wskazuje, jest to coś, co wibruje, czyli wykonuje określony ruch. Oczywiście sam z siebie nie wibruje, musi zostać napędzony :). Pierwsze wibratory były napędzane parą! Tamte czasy mamy już na szczęście za sobą, a obecne wibratory są urządzeniami elektrycznymi. Najczęściej działają albo na wymienne baterie (paluszki) albo na baterię wbudowana, ładowaną z gniazdka elektrycznego. Istnieje jednak wibrator ładowany na USB! Wygląda jak pendrive i wystarczy włożyć go gniazda USB w komputerze. Powstały również wibratory ładowane za pomocą bateri słonecznych ale takie rozwiązanie nie jest jeszcze popularne.

Jeśli jesteś posiadaczką jednego w typowych wibratorów, zobacz jak należy o niego dbać.

Wibrator na baterie:


 • Przechowuj wibrator i baterie osobno. Niestety baterie mogą się rozlać (chociaż zdarza się to rzadko), a wtedy wibrator będzie do wyrzucenia.
 • Nie używaj razem starych i nowych bateri.
 • Jeśli wibrator jest często używany albo należy do bardzo żarłocznych typów, stosuj akumulatorki, zamiast zwykłych baterii. Takie baterie są droższe, niż zwykłe ale inwestycja po pewnym czasie Ci się zwróci.
 • Wkładając nowe baterie, sprawdź czy na pewno zrobiłaś to dobrze: + tam, gdzie +, a - tam, gdzie -. Zrób to szczególnie wtedy, kiedy masz ochotę cisnąć go w kąt uważając, że nie działa.
 • Nie wpychaj bateri na siłę i obchodź się delikatnie z zamknięciem gniazda bateri. W przeciwnym razie możesz naruszyć delikatne styki.
 • Jeśli wibrator nie jest wodoodporny, to przed jego umyciem w wodzie koniecznie wyjmij baterie i staraj się nie dopuścić do zalania gniazda bateri.

Wibrator ładowany z gniazdka elektrycznego:


 • Nie używaj wibratora w chwili, kiedy się ładuje, tym bardziej, jeśli jesteś właśnie w wannie czy pod prysznicem!
 • Staraj się, żeby wibrator nie pozostawał długo całkowicie rozładowany. Może to doprowadzić do uszkodzenia baterii.
 • Do ładowania wibratora używaj tylko oryginalnej, dołączonej do produktu ładowarki.
 • Staraj się ładować wibrator przez dokładnie taki czas, jaki producent podaje w instrukcji.
 • Nie wystawiaj ładowarki na działanie ekstremalnie niskich lub wysokich temperatur.
 • Jeśli miejsce, do którego wtykasz ładowarkę jest zamykane wodoodporną zaślepką, to upewnij się, że jest ona szczelnie domknięta, zanim włożysz wibrator do wody.

Zdaję sobie sprawę z tego, że większość tych rad jest oczywistych i pewnie zastanawiasz się po co je w ogóle napisałam :). Otóż... wiem, że teoria teorią, a praktyka praktyką. Często zapominamy o takich podstawowych zasadach obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi, a później dziwimy się, że się zepsuło. Samo ;).

Pamiętaj, że wibrator (tak samo jak baterie) powinien być zutylizowany w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku. Dbaj o środowisko i nie wyrzucaj go do zwykłego kosza na śmieci.

Czyszczenie - wodą i mydłem czy specjalnymi środkami?

To, czym należy czyścić wibrator, zależy w głównej mierze od materiału, z którego jest zrobiony. Nieporowate materiały (silikon, plastik ABS lub WTP, szkło, porcelana) nie wymagają wyparzania czy innych drastycznych zasad higieny. Szczególną uwagę trzeba poświęcić wibratorom zrobionym z żelu, gumy, cyberskóry i lateksu, czyli materiałów, które mają mnóstwo mikroporów. W tych dziurkach uwielbiają gnieździć się bakterie, grzyby i inne nieprzyjemne drobnoustroje, których samą wodą nie usuniesz.

Zobacz, jak czyścić wibrator zrobiony z poszczególnych materiałów.

 • Wibrator silikonowy100% silikon - ciepła woda z mydłem, od czasu do czasu (np. po dłuższym nieużywaniu, przejściu infekcji miejsc intymnych czy dzieleniu go z Partnerką) warto wyczyścić taki wibrator specjalnym płynem do dezynfekcji akcesoriów erotycznych.
 • Plastik ABS i WTP, szkło Pyrex, porcelana - tak samo, jak silikon.
 • Materiały gumowe powlekane warstwami antybakteryjnymi - tylko ciepła woda i mydło, używanie płynów do dezynfekcji może je uszkodzić (zawsze sprawdzaj czy w instrukcji dozwolone jest używanie takich płynów).
 • Cyberskóra i jej pochodne, czyli mieszanka silikonu i innych materiałów. Mimo przyjemnej w dotyku powierzchni jest to materiał bardzo porowaty. Czyść go samą ciepłą wodą i poczekaj aż dokładnie wyschnie (ma niestety tendencje do pleśnienia). Po wyschnięciu natrzyj talkiem albo najlepiej skrobią kukurydzianą, która jest bezpieczniejsza od talku. Wibratory żeloweWibratory z cyberskóry powinny być używane z nałożoną prezerwatywą, ponieważ ich dokładne zdezynfekowanie jest praktycznie niemożliwe.
 • Guma, żel, lateks, PWC - materiały mocno porowate. Czyść je wodą z mydłem i dezynfekuj specjalnymi płynami. Dla zachowania większego bezpieczeństwa i higieny używaj z nałożoną prezerwatywą.

Pamiętaj, żeby czyścić wibrator przed i po każdym użyciu, a jeśli wymieniasz się nim z Partnerką - przed i po każdej zmianie. Specjalnych zabiegów wymaga również używanie tego samego wibratora analnie i waginalnie. Bakterie przeniesione z odbytu do pochwy mogą zaburzyć jej delikatną florę bakteryjną i doprowadzić do infekcji. Najbezpieczniejsze jest używanie prezerwatywy i zmienianie jej przed włożeniem wibratora do pochwy. Możesz również dezynfekować płynami do czyszczenia akcesoriów erotycznych te materiały, które się do tego nadają.

Pod żadnym pozorem nie używaj do czyszczenia akcesoriów erotycznych czystego alkoholu, acetonu czy nafty, które mogą rozpuścić materiał albo zmienić jego kolor i właściwości.

Przechowywanie - gdzie mieszka Twój wibrator?

Przechowuj wibrator w odpowiednim miejscu, a unikniesz narażenia go na zepsucie, odbarwienie, pogryzienie przez dziecko lub psa czy zwykłe zakurzenie. Ideałem jest przechowywanie każdej z zabawek erotycznych osobno, najlepiej w oddzielnym woreczku. Jeśli producent (robi tak np. bSwish czy LELO) dołącza woreczek do wibratora, to najlepiej trzymaj swój sprzęt właśnie w takim woreczku. Jeśli producent go nie dołączy, to dobre będą woreczki bawełniane, lniane lub np. z organzy. Możesz trzymać wibrator również w plastikowej torbie ale przed jego schowaniem musisz być pewna, że jest całkowicie wysuszony. W przeciwnym wypadku może się zaparzyć i uszkodzić, a nawet zapleśnieć (cyberskóra)!

Przechowuj wibrator z dala od źródeł wilgoci i ciepła (kaloryfer, bezpośrednie promienie słoneczne). Również baterie i ładowarka powinny być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu. W przeciwnym wypadku mogą się uszkodzić.

I jeszcze jedna rada - uważaj, żeby wibrator nie dostał się w łapki i zęby dziecka lub domowego zwierzaka. Jeśli będziesz używała wibratorów z bezpiecznych materiałów, to takie pogryzienie nie powinno im zaszkodzić ale może zniszczyć Twoją zabawkę i skutecznie zniechęcić Cię do jej używania.

Lubrykanty - z jakim żelem polubi się Twój wibrator?

Materiał z jakiego został wykonany wibrator określa również typ żelu nawilżającego, jaki można z nim używać. Z zasady polecam tylko dwa typy żeli - na bazie wody lub na bazie silikonu, ewentualnie hybrydy tych dwóch materiałów. Lubrykantów na bazie wody możesz używać z wszelkiego typu materiałami. Jest na tyle łagodny, że ich nie uszkodzi, ani nie zmieni ich właściwości. Żele silikonowe nie powinny być używane z wibratorami wykonanymi z silikonu albo zawierającymi domieszki tego materiału (np. cyberskóra).

Ania

Polecane produkty